Jak zainwestować w ropę naftową?

Jak zyskać na taniejącej ropie?

Poradnik Klienta

Jak uzyskać na taniejącej ropie? Historia się powtarza. Również jak 6 lat temu, i już na targu ropy pieniądze występują na drogi. Wystarczy dostęp do tankowca lub magazynu dodatkowo silna (prawie) bez ryzyka zarobić po dolarze na baryłce ropy naftowej.

Jak uzyskać na taniejącej ropie?

W środę 14. stycznia ropę z dostawą w lutym można na nowojorskiej giełdzie towarowej (NYMEX) można było zakupić po cenie 45,97 dolarów za baryłkę. Dzień wcześniej kurs „czarnego złota” osiągnął 6-letnie przynajmniej na etapie 44,22 USD. A teraz ta jedna ropa w ramach związków z grudniowym terminem dostawy w środę była podawana na 53,32 USD za baryłkę

Nazywa to, że na wszelkiej baryłce można zarobić 7,35 dolara! Wystarczy kupić kontrakt lutowy i jednocześnie sprzedać (wystawić) kontrakt idący w grudniu 2015 roku. Sytuacja, gdy kurs odległych kontraktów terminowych jest czystszy od cen w dostawie natychmiastowej (bądź w kontraktach krótkoterminowych) nosi nazwę contango. Contango na targach surowcowych jest sprawą normalną, ale również kiedy jest tak piękne, jak właśnie na targu ropy naftowej.

AAA… tankowiec pilnie wynajmę
W wszystkiej sprawie tkwi jednak stosunkowo duży haczyk. Mianowicie, daną w lutym ropę trzeba gdzieś fizycznie przechować do końcówki grudnia. Do ostatniego dochodzą koszty ubezpieczenia, prowizji dla brokera i koszty finansowania – bo przecież lepiej skorzystać z kredytu niż zamrażać własny kapitał. Analitycy szacują te całkowite koszty na jeszcze 6 USD za baryłkę. Tylko wtedy także oczywiście oznacza, że na ropie bez ryzyka można zarobić ponad dolara na wszelkiej baryłce.

Według danych Reutersa w październiku magazyny w Stopniach Zjednoczonych były zużywane w zaledwie 1/3 i nadal mogły pomieścić prawie 290 mln baryłek ropy. Od obecnego sezonu rzeczywiste zapasy ropy w USA zwiększyły się o ok. 22 mln baryłek. Wśród traderów zapewne istnieje już wyścig o rezerwacje pomieszczenia w stawach w liczeniu na rozwój contanga.

Ropę można przechowywać więcej na zakotwiczonych tankowcach. Według portalu Russia Today naftowy gigant Shell już wynajął kilka tankowców na czas 12 miesięcy. Opłaty za wynajem supertankowca w grudniu sięgnęły blisko stu tysięcy dolarów dziennie i stary najcenniejsze od lat.

Powtórka z 2009 roku?
Obecna sytuacja do złudzenia przypomina wydarzenia z zimy 2009 roku, gdy globalna recesja zbiła cenę ropy Brent ze 147 do 37 USD za baryłkę. Wtedy contango na targu ropy istniałoby również większe, korzystając w porywach 25 USD na baryłce w przypadku kontraktów większych niż rok.

6 lat temu zysk stanowił istotniejszy zarówno z powodu drastycznego spadku cen frachtu, co pozwalało za pół darmo wynająć idące na kotwicy tankowce. Obecnie sklep nie istnieje szybko tak ciepły jak w roku 2009, ale same łatwiej o budowanie i pomieszczenie w magazynach.

Sytuację od jednego etapu stosują nie tylko arbitrażyści, lecz także Chińczycy. Miesiąc temu Bloomberg raportował, że do Chin zmierzają 83 supertankowce wyładowane tanią ropą. Trend budowania państwowych zapasów strategicznych już widać w możliwościach: w dawnym miesiącu chiński import ropy osiągnął rekordowe 30,37 mln ton, czyli ok. 7,15 mln baryłek dziennie.

Wszystko to jeszcze bardziej przypomina początek roku 2009, gdy cena ropy Brent po drastycznym spadku (-75% w pół roku) przez następne dwa lata uległa potrojeniu, wiosną 2011 roku osiągając poziom 125 USD za baryłkę. Czas względnie taniej ropy (poniżej 50 USD/bbl) trwał przez 4 miesiące.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments