Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Poradnik Klienta

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co spowodować, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na złe konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często wykonujemy wiele przelewów szybko oraz w pośpiechu, by pieniądze szybko doszły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Mogą wówczas żyć niepoprawne dane adresata, zbyt wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego działania a pewnie zawierać za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane klienta

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to kilka szkodliwe pomyłki, jakie możemy sprawić. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew i właśnie zostanie przesłany do właściwej osoby (oczywiście, jeśli nie było pomyłki w rozmiarze konta).

Jedynym przypadkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy osadza się nowe konto i planuje zasilić je tekstem z obowiązującego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Zbyt astronomiczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W ostatnim wypadku problem staje się znacznie bardziej intensywny. Bank nie płaci za pomyłki mężczyzn w współczesnej myśli a pewno nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W ostatnim faktu można tylko skontaktować się z klientem i poprosić o zwrot różnicy w liczbach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona suma będzie szersza niż środki widoczne na twoim rachunku, przelew nie zostanie przeprowadzony. W sukcesu zbyt wielkich przelewów z datą przyszłą można w systemie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna suma była grubsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najwspanialszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wprowadzi się za krótki lub zbyt długi czas cyfr, okienko z raportem poinformuje o braku, lub przelew nie zostaje wykonany i ktoś z banku skontaktuje się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w pór cyfr lub czarne ich wejście to już nigdy nowa rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy dowód na zakończone konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w porządku kilku dni roboczych (czas oczekiwania może różnić się w relacje od regulaminu, w poszczególnych bankach trwa ledwie dzień, w obcych nawet ponad tydzień). Jeżeli natomiast błędny numer jest obowiązkowy, to pieniądze trafią na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet gdy dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas pierwszych nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma nowa osoba.

Cofnięcie przelewu – co wydawać?

Popełniliśmy błąd w rozmiarze konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W relacje z banku możemy sprawić:

anulowanie samodzielne z zakresu bankowości internetowej – widoczne w kilkorgu bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z konsultantem. Nie zazwyczaj jest możliwa (szukaj porad w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w zespole – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest dodatkowe, a skoro nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank pewnie nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, gdy w przepisie jest zapis, że maszyna nie anuluje zleceń z datą bieżącą. Większość banków nie robi interesów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie jest to zawsze regułą (znów zależy tylko z regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Dodaje się też szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli umowa nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wychodzących), można ją otworzyć. Ale gdy pieniądze poszły już na inne konto, z odcienia naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze i albo więc w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy uprawnienia do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować usługa w odzyskaniu pieniędzy i umówić się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Istnieje to zawsze jedynie silna decyzja, nie obowiązek. Na siły zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank jest cel wykonać zadanie wspólne z konkretnym zadaniem i zasadami pożycia społecznego. Co świadczy, że do jego znaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może przekazać do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do wypłaty na siły zasad kodeksu cywilnego, który występuje, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej kobiety, jest odpowiedzialny do dania pomocy w istocie, a skoro to ciężkie, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego oznacza to cel zwrotu pieniędzy (w spokoju było to bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do dania wpłaty powinno mieć kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania wartości i numer rachunku osoby, jaka zamierza odebrać swój majątek. Właśnie nie jest gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, uchyla się od zwrotu, można już tylko zgłosić sprawę do sądu. W trakcie postępowania bank nie jest zawsze częścią również nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka że nas dużo kosztować, nawet gdy przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może wziąć opłatę. Dodatkowa metoda jest wdrażana wyłącznie z winy osoby, która błędnie wpisała możliwości i potrzebuje zaangażowania pracowników firm. W relacje z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Właśnie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy ale z podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Jeżeli bank przyjmie się pomocy w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam coraz więcej. W relacje od firmy prawdopodobnie być wówczas ilość od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments